„ETS na tableta” – artykuł Macieja Turskiego w magazynie Fachowy Elektryk
Fachowy Elektryk, Maciej Turski
ETS na tableta cz.1
Standard automatyki budynków KNX świętował dwa lata temu dwudziestopięciolecie istnienia. Nie trzeba go nikomu przedstawiać. Nie trzeba też przedstawiać aplikacji ETS, która służy do programowania urządzeń opartych na standardzie KNX. Główne założenie programu to możliwość zaprogramowanie wszystkich certyfikowanych urządzeń KNX niezależnie od producenta czy funkcji. Najnowsza wersja programu ETS na pecety ma numer 5 i została wydana w 2014 roku. W tym roku premierę miała aplikacja ETS Inside – program dostępny na platformy mobilne Android i iOS. Jak wygląda praca z ETS na tablecie? Czy jest to rozwiązanie godne polecenia?
Przygotowanie środowiska
By rozpocząć pracę z ETS Inside potrzebujemy kilku elementów:
- Urządzeń KNX połączonych magistralą wraz z interfejsem (USB lub IP).
- Komputera stacjonarnego (sugerowany system to Windows 10) z uruchomioną aplikacją ETS Inside Server oraz łącznością z magistralą KNX.
- Tableta Android lub iPada pracującego w tej samej sieci Wi-Fi co serwer.
Nie ma możliwości połączenia się z serwerem testowym, toteż poznanie możliwości aplikacji wymagało zbudowania małego stanowiska laboratoryjnego.
Uruchomienie ETS Inside Server
„Spodziewałem się, że uruchomienie ETS Inside będzie proste i intuicyjne. Sugerowały to poradniki pt. <<Uruchomienie ETS w 8 prostych krokach>>. Praktyka pokazała jednak coś innego.”
Pominę w tekście punkt pierwszy – stworzenie magistrali KNX z urządzeniami, gdyż nie różni się ona niczym od instalacji programowanej klasyczną aplikacją ETS Professional. Przygotowanie serwera dla ETS Inside jest jednak czymś nowym. Jak to zrobić?
- Zaloguj się na my.KNX.org
- Pobierz ETS Inside w zakładce software a następnie zainstaluj go na swoim komputerze. Pobranie aplikacji nie wymaga zakupu licencji na program ETS Inside.
„Podczas instalacji pojawiły się pierwsze kłopoty. Komputer z Windows 8.1 nie poradził sobie z instalacją. Musiałem sięgnąć po inny komputer (tym razem z systemem Windows 8). Instalacja na drugim komputerze również nastręczyła nieco trudności. Po godzinie spoglądania na nieruchomy pasek postępu, restarcie komputera i uruchomieniu instalatora w trybie administratora udało się dokończyć instalację.”
- Po zainstalowaniu aplikacji serwer jest gotowy do pracy. Nie wymaga uruchomienia programu ani żadnej konfiguracji. Niestety nie jest to wyraźnie zaznaczone i może wprowadzać w błąd.
„Podczas pracy na tablecie komputer z zainstalowaną aplikacją przeszedł w tryb uśpienia, co skutkowało natychmiastową utratą połączenia z magistralą KNX. Serwer musi pracować cały czas.”
Uruchomienie aplikacji mobilnej ETS Inside
Trzeci punkt do dotyczy połączenia się za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez uruchomiony serwer z magistralą KNX. Pora sprawdzić możliwość ETS Inside w praktyce!
1. Zainstaluj na tablecie aplikację ETS Inside (do pobrana w Apple Store lub Google Play), uruchom ją i wprowadź nazwę użytkownika oraz hasło.
„Okazało się, że zainstalowanie ETS Inside na telefonie komórkowym również jest możliwe, jednak mimo sporej przekątnej ekranu oraz rozdzielczości FullHD telefon okazał się całkowicie bezużyteczny – na ekranie nie mieściło się żadne menu programu. Sięgnąłem po iPada.
2. Kliknij przycisk „Connections” w prawym górnym rogu.
„Mój router IP na szczęście aplikacja odnalazła, jednak gdyby się to nie udało – nie ma jeszcze możliwości wprowadzenia routera ręcznie. Brak polskich czcionek traktuję już jako drobiazg.
3. Następnym krokiem jest aktualizacja katalogu urządzeń KNX. W tym celu należy wejść w ustawienia aplikacji (Settings), wybrać Online Catalog i przycisk „Update now”.
„Interfejs graficzny aplikacji mobilnej pozostawia wiele do życzenia – w niektórych przypadkach nie mogłem odczytać całości tekstu na pojawiąjącym się przycisku – było to wyjątkowo frustrujące w momencie operowania obiektami grupowymi. Musiałem posiłkować się dokumentacją producenta by odczytać pełną nazwę obiektu grupowego!”
4. Stwórz nowy projekt, a w nim nowy budynek, nowe piętro i nowe pomieszczenie (bez tego ani rusz!). Do tak stworzonego pomieszczenia możesz wreszcie dodać pierwsze urządzenie! Klikając „Add device” ukaże nam się cała gama producentów i urządzeń.
„Katalog online to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, niż pobieranie i importowanie plików <<knxprod>> w klasycznym ETS. Ma jednak pewną wadę: w obecnym momencie w katalogu online jest tylko 25 producentów (z ponad 400 obecnych na rynku!) i nie ma możliwość samodzielnego dodawania kolejnych. Ograniczona jest też baza urządzeń w ramach producenta. Aplikacja nie obsługuje również urządzeń z wtyczkami.”
5. Chcąc powiązać dwa urządzenia (w moim przypadku był to aktor przekaźnikowy oraz panel naścienny) należy je najpierw sparametryzować. Parametryzacja jest intuicyjna, gdyż odpowiada dokładniej tej znanej z oryginalnej aplikacji ETS – wszystko odbywa się po kliknięciu w konkretne urządzenie. Modyfikując parametry urządzenia naszym oczom ukazują się kolejne obiekty grupowe – dokładnie tak jak w klasycznym ETS.
„Aplikacja jest nieintuicyjna. Niejednokrotnie nie wiedziałem, jak zrealizować daną funkcję. Na szczęście dostatecznie rozbudowane instrukcje pomogły rozwiązać większość problemów.”
6. Następnym krokiem jest dodanie funkcji, czyli adres grupowego. Mamy do dyspozycji sterowanie oświetleniem, roletami, ogrzewaniem oraz funkcję „CUSTOM”, która w domyśle ma służyć do wszystkich innych celów.
„Aplikacja ETS Inside niestety nie jest jeszcze dopracowana. Kilkukrotnie podczas pracy musiałem ją restartować, gdyż przypadkowo wchodziłem w menu „bez wyjścia”, gdzie jedynym wyborem było np. usunięcie projektu. Ma to odzwierciedlenie w wyjątkowo niskich ocenach w sklepie Google Play.”
7. Po zlinkowaniu obiektów grupowych pozostaje już tylko kliknąć przycisk „Download” by wgrać nasze programy do urządzeń KNX i gotowe! Zaprogramowaliśmy nasz pierwszy system za pomocą narzędzia ETS Inside!
Gdzie jest mój projekt?
To, co jednak najbardziej rzuca się w oczy, to brak kompatybilności pomiędzy aplikacją ETS Professional na peceta a ETS Inside. Nie ma możliwości wczytania projektu stworzonego na pecetowym ETS’ie do „Inside’a” i odwrotnie. System zaprogramowany raz na ETS Inside może być konfigurowany tylko z tego środowiska! W tej chwili ETS Professional i ETS Inside to dwa osobne światy i dwa osobne projekty, których nie da się ze sobą synchronizować, ani używać na zmianę!
Drugą cechą, która wyraźnie zaskakuje jest fakt, że korzystając z ETS Inside musimy zakupić licencję na każdą instalację z osobna (160 €), a nie – jak dotychczas – tylko na komputer integratora. Do tego należy przewidzieć dedykowany komputer z systemem Windows (Organizacja Konnex sugeruje używanie mini-PC), który będzie pełnił funkcję serwera na instalacji. Jak do tych wydatków przekonać inwestora?
Trzecia cecha, której należy mieć świadomość to możliwość realizacji projektu o maksymalnej liczbie 255 urządzeń oraz jednej linii. Produkt jest skierowany do domów jednorodzinnych, więc to ograniczenie nie jest szczególnie kłopotliwe. Problemem jest raczej fakt, że młodzi integratorzy i tak będą musieli poznać i kupić oryginalnego ETS Professional.
Dla kogo jest ETS Inside?
Po trosze dla inwestora, gdyż dzięki zainstalowaniu serwera ETS Inside może on samodzielnie modyfikować parametry swojej instalacji. Po trosze dla integratora, gdyż jest to kolejne narzędzie do programowania systemów KNX. Przede wszystkim jednak – w mojej ocenie – ETS Inside jest narzędziem marketingowym, chcącym udowodnić, że KNX jest wciąż dynamicznym standardem, nadążającym za biegiem technologii. Aplikację ETS Inside należy jednak w tym momencie traktować jedynie jako ciekawostkę. Producenci aplikacji mają do rozwiązania jeszcze wiele problemów technicznych, by narzędzie stało się funkcjonalne. Widocznie jednak mają tego świadomość, gdyż organizacja Konnex już w trakcie premiery zapowiedziała plany kolejnych usprawnień. Jestem niesamowicie ciekaw, jaka będzie kondycja tego programu za rok. Wierzę, że ETS Inside ma spory potencjał i w przeciągu roku czy dwóch może poważnie namieszać w branży inteligentnych domów.
Maciej Turski
ekspert ds. inteligentnych domów i nowoczesnych technologii w budownictwie,
autor książki „10 mitów inteligentnych domów”
[email protected]