loader image

„Integracja w inteligentnym domu” – artykuł Macieja Turskiego w magazynie „Chłodnictwo i klimatyzacja” cz.2

Chłodnictwo & Klimatyzacja, Maciej Turski

Integracja w inteligentnym domu cz.2

Integracja wysokiego poziomu opiera się na dedykowanych interfejsach oraz cyfrowej transmisji danych. W większości przypadków wymaga dokupienia dedykowanych kart komunikacyjnych, a w niektórych przypadka w ogóle nie jest możliwe. Dlaczego więc warto się na nią zdecydować? Umożliwia przesyłanie wszystkich kluczowych informacji za pomocą jednego złącza. Jest to szczególnie istotne w przypadku, w którym integracja dotyczy większych systemów (np. jednostek typu Multi Split) – okazuje się wtedy zdecydowanie wygodniejszą i tańszą metodą.

Idealnym przypadkiem jest sytuacja, w której zarówno producent automatyki, jak i rozwiązań wentylacyjnych czy grzewczych „z obu stron” przygotowali swoje rozwiązania do połączenia. Świetnym tego przykładem mogą być produkty firmy Daikin oraz system KNX. Już na etapie przygotowywania zestawienia sprzętowego można do zamówienia dołożyć oryginalną bramkę KNX, dzięki której bez wysiłku można będzie połączyć oba systemy. Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy dana linia produktowa posiada taką bramkę – nie jest ona oferowana we wszystkich przypadkach! A co w przypadku, gdy nie ma dedykowanego rozwiązania? Istnieją producenci, którzy zajmują się jedynie produkcją interfejsów, jak np. hiszpańska firma Intesis. Dzięki produktom tej firmy możemy połączyć praktycznie wszystko ze wszystkim. Prezentuje to tabela.

Postawmy kolejne pytanie: a co w przypadku, gdy ani oferowany system automatyki nie oferuje naturalnych metod integracji, ani nie istnieje dodatkowy, dedykowany produkt by połączyć oba rozwiązania? Wciąż jest kilka możliwości! Wiele z urządzeń klimatyzacyjnych czy wentylacyjnych posiada uniwersalne interfejsy komunikacyjne. Do tych najpopularniejszych należą:

  • Modbus
  • RS-232
  • IR

Zarówno Modbus jak i RS-232 oferują pełną, dwukierunkową komunikacje. Jedynie dostawca systemu automatyki musi zadbać, by jego urządzenia posiadały tego typu złącza. Również po jego stronie będzie skonfigurowanie i zaprogramowanie komunikacji między systemami.

 

Niekoniecznie będzie to proste. Możliwe również, że będzie wymagało zaangażowania dostawcy systemu wentylacji czy klimatyzacji. Ostatni standard, czyli poczciwa podczerwień to nic innego, jak udawanie przez system automatyki pilota dodanego do urządzenia. Jest to metoda

 

niewiele bardziej skomplikowana niż opisane wyżej low-level integration, ale również oferuje niewiele większe możliwości. Główną wadą integracji po IR jest brak komunikacji dwukierunkowej (wysyłamy jedynie rozkazy po podczerwieni) oraz realna możliwość zagubienia się rozkazu. Ponadto nie wszystkie urządzenia posiadają dedykowany pilot podczerwieni.

Dlaczego jednak warto poświęcić swój czas, by poznać możliwości integracji sprzedawanych i instalowanych urządzeń? Nie tylko dlatego, że inteligentny dom powoli staje się standardem i takich zapytań będzie coraz więcej. Nie tylko dlatego, że można okroić nieco zestawienie sprzętowe, by wygrywało z konkurencją ceną i funkcjonalnością. Również dlatego, że rynek inteligentnych domów w Polsce wciąż jest do zagospodarowania. Za pośrednictwem sprawdzonych podwykonawców lub przeszkolonych i doświadczonych pracowników można przejąć ten apetyczny kawałek tortu.

Wróćmy jeszcze do trzech postulatów z początku artykułu. Jak na razie poradziliśmy sobie dopiero z trzecim z nich – przeniesieniem kosztu i funkcjonalności na zewnętrzny system. W jaki sposób wygrać z konkurencją oferując bardziej powtarzalne rozwiązania i minimalizując komplikacje w trakcie instalacji? Jednym z rozwiązań jest zaoferowanie klientowi kompleksowego projektu wszystkich instalacji w budynku wraz z obsługą koordynacyjną. Objęcie parasolem bezpieczeństwa wszystkich instalacji umożliwia uniknięcie nieprzyjemnych przygód na inwestycji, konfliktu między poszczególnymi projektami oraz między samymi wykonawcami. Sama instalacja przebiega sprawniej i jest łatwiej powtarzalna. Jedną z takich usług na polskim rynku jest SmartHome Ready™ (www.smarthomeready.pl).

Korzystając z przedstawionych w artykule narzędzi w prosty sposób jesteśmy w stanie wdrożyć do swojej organizacji elastyczny pion realizacji systemów automatyki, wyróżnić się na tle konkurencji i oferować bardziej kompleksowe produkty swoim klientom.

Maciej Turski

ekspert ds. inteligentnych domów i nowoczesnych technologii w budownictwie,
autor książki „10 mitów inteligentnych domów”
[email protected]