Loxone dla profesjonalisty cz. 2 – Element centralny systemu – Miniserver
Element centralny systemu – Miniserver
Głównym elementem systemu Loxone jest Miniserver. Jest to system scentralizowany. W jednym urządzeniu przeprowadzane są wszystkie operacje obliczeniowe i komunikacyjne. Zatem cechy tego elementu są najistotniejsze dla scharakteryzowania całej sieci. Jest to urządzenie o wymiarach 155mm ・ 85mm ・ 49mm przeznaczone do zamontowania na szynie DIN. Sercem urządzenia jest procesor taktujący z częstotliwością 400MHz oraz 64MB pamięci ram. Dane trwałe przechowywane są na karcie Micro-SD. Urządzenie jest zasilane napięciem stałym 24V i pobiera ok 2W mocy. Z tego też względu nie wymaga żadnych ruchomych elementów chłodzących, a jedynie otwory usprawniające wentylację. Brak elementów ruchomych jest istotnym założeniem bezawaryjności urządzeń o pracy ciągłej. Ponadto na obudowie zainstalowane są dwie diody LED informujące o aktualnym trybie pracy. Stopień ochrony przed penetracją czynników zewnętrznych obudowy urządzenia wynosi IP20. Urządzenie zatem powinno być instalowane w bezpiecznym, niedostępnym miejscu – szafie sterowniczej lub rozdzielczej. Zakres temperatury otoczenia to 0°C – 50°C.
Urządzenie zawiera szereg złącz. Do podłączenia zasilania służą cztery złącza śrubowe. Jedna para złącz 0V – 24V służy do podłączenia zasilacza, zaś druga do przekazania zasilania następnemu urządzeniu. Obok złącz zasilania znajdują się tego samego typu złącza do magistrali systemowej Loxone BUS.
Złącze RJ-45 służy do połączenia Miniservera z domową siecią komputerową. Umożliwia to dostęp zdalny do wszystkich funkcji systemu automatyki – przede wszystkim do korzystania z wizualizacji oraz programowania urządzeń. Ponadto dzięki temu połączeniu możliwa jest współpraca z Miniserverem innych systemów i urządzeń pracujących w sieci. Pamięć Miniservera przechowywana na karcie Micro-SD dostępna jest w sieci lokalnej w standardzie serwera FTP.
Wspomniana powyżej obsługa kart Micro-SD jest zapewniona przez port znajdujący się w obudowie urządzenia. Poza możliwością skorzystania z wolnej przestrzeni pamięciowej jako serwera dokumentów sieci lokalnej służy ona przede wszystkim do przechowywania plików systemu operacyjnego urządzenia. Ponadto wszelkiego typu logi, dane statystyczne i kopie zapasowe są przechowywane w tym właśnie miejscu. Urządzenie obsługuje karty o pojemności do 16GB.
Kolejne złącze, które powinno zostać omówione w tym miejscu to interfejs KNX. Umożliwia on pełną komunikację – wysyłanie i odbieranie danych – Miniservera Loxone z magistralą KNX (znaną często pod poprzednią nazwą: EIB). Urządzenie może pracować jako bramka KNX/IP do programowania urządzeń standardu KNX przy pomocy aplikacji ETS oraz jako monitor ruchu na magistrali KNX przy pomocy darmowego programu Loxone Config. KNX to bardzo rozpowszechniony w Europie otwarty standard automatyki budynkowej oferujący szeroką gamę produktów dzięki dużej ilości producentów.
Kolejne złącza wbudowane w Miniserver służą do podłączenia bezpośrednio elementów pomiarowych i wykonawczych automatyki budynkowej. Dzielą się na wejścia i wyjścia analogowe oraz binarne. W urządzeniu znajdują się po cztery wejścia i wyjścia analogowe. Oba pracują w standardzie 0-10V. Wejścia odczytują dane z rozdzielczością 10-bitową, zaś wyjścia pracują z rozdzielczością 12-bitową. Do wejść można podłączyć wszelkiego rodzaju czujniki jakości powietrza: temperatury, wilgotności, CO2, czy ciśnienia, a także mierniki dystansu lub np. wyjścia parametrów pracy kotłów. Natomiast sterowanie analogowe najczęściej jest wykorzystywane do ściemniania oświetlenia i sterowania zaworami i siłownikami.
W Miniserverze jest osiem wejść i wyjść binarnych. Wejścia wykorzystują pomiar napięcia. Napięcie w zakresie 8-24V to logiczne „1”, zaś 0-7.2V” to logiczne „0”. Przestrzeń pomiarowa pomiędzy 7.2V a 8V to strefa martwa histerezy. Wykorzystywane są do podłączenia przycisków, czujników obecności, ruchu, czujników otwarcia okien, czujników krańcowych. Wyjścia binarne są zrealizowane poprzez przekaźniki o obciążalności do 5 amperów. Umożliwiają przełączanie obwodów elektrycznych do 1150 watów przy napięciu sieciowym 230V.
Maciej Turski