loader image
KNX

Najlepsze inteligentne urządzenia, które warto dodać do swojego domu w 2024 roku

W obecnych czasach inteligentne rozwiązania do domu już nikogo nie dziwią. Stały się pewnego rodzaju standardem oraz synonimem wygody i komfortu mieszkania. Inteligentne urządzenia domowe ułatwiają wykonywanie obowiązków, a z niektórych wręcz wyręczają. Jeszcze niedawno inteligentne urządzenia były kojarzone z wysokim standardem i luksusem oraz były bardzo drogie. Badania pokazują, że mniej więcej od 5 lat technologia Smart Home intensywnie się rozwija, a rynek stał się niezwykle konkurencyjny, co spowodowało, że inteligentne urządzenia stały się dostępne także dla klasy średniej.

 

Warto zdać sobie sprawę, że transformacja domu w inteligentne otoczenie nie musi odbywać się na zasadzie nagłego przejścia na wszystkie dostępne rozwiązania. Wręcz przeciwnie, stopniowe wdrażanie systemu Smart Home może okazać się o wiele bardziej korzystne. Rozpoczęcie tego procesu od jednego lub dwóch urządzeń, które są dla nas najbardziej istotne, pozwala na łagodne wprowadzenie nowych technologii do naszego życia codziennego. Zatem, co w zakresie systemów Smart Home oferuje nam rok 2024? W niniejszym artykule przedstawiamy inteligentne urządzenia, które warto wdrożyć w swoich domach. 

Czym właściwie jest Smart Home?

Smart Home jest to koncepcja wykorzystania zaawansowanych technologii, aby usprawnić zarządzanie, kontrolę i komfort w domowym otoczeniu. To ekosystem urządzeń, systemów oraz aplikacji, które są ze sobą zintegrowane, umożliwiając zdalne sterowanie, monitorowanie i automatyzację różnych funkcji w domu. Istotną rolę odgrywa więc automatyzacja – poszczególne urządzenia połączone są ze sobą w taki sposób, by reagować na określone warunki na podstawie ustalonych scenariuszy.

W ramach koncepcji Smart Home istnieje szereg standardów komunikacyjnych, a jednym z nich jest system KNX. Zyskuje on uznanie i popularność na całym świecie, ponieważ umożliwia integrację i komunikację między różnymi urządzeniami w domu. Ponadto, system KNX pozwala na współpracę sprzętu różnych producentów, co daje użytkownikom większą elastyczność w kwestii wyboru osprzętu do inteligentnego mieszkania.

Formularz Rezerwacji

Dowiedz się więcej

Inteligentne żaluzje i rolety

Rozwiązaniem, które zdecydowanie warto wdrożyć w swoim inteligentnym domu w 2024 roku, są inteligentne żaluzje i rolety. W systemie KNX stają się one elementem złożonego ekosystemu, zarządzanego z jednego centralnego punktu. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest możliwość pełnej automatyzacji. Dzięki programowalnym scenariuszom w systemie KNX, możemy dostosować ustawienia żaluzji i rolet do konkretnych warunków, takich jak godziny dnia, intensywność światła słonecznego czy aktualna temperatura. Po pierwsze zwiększa to komfort życiowy mieszkańców, a po drugie przyczynia się do zoptymalizowania kosztów za energię, z uwagi na efektywną współpracę z systemem klimatyzacji i oświetlenia.

Inteligentne rolety i żaluzje wpływają również na poprawę poziomu bezpieczeństwa domu. Możliwość zdalnego sterowania umożliwia szybkie zamknięcie rolet, także w przypadku, gdy zapomni się zrobić tego przed opuszczeniem mieszkania. Wystarczy otworzyć aplikację mobilną i zasunąć rolety zdalnie. Dodatkowo, inteligentne systemy reagują na zmienne warunki atmosferyczne, zamykając rolety automatycznie w przypadku, gdy czujniki wykryją wystąpienie silnego wiatru czy deszczu.

Inteligentny system alarmów

Inteligentny system alarmowy to zaawansowane rozwiązanie, które ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w inteligentnym domu lub budynku. Jest to kompleksowy system monitoringu, detekcji oraz powiadamiania o potencjalnych zagrożeniach. Do jego stworzenia niezbędne są różne urządzenia, które bez wątpienia warto wdrożyć do systemu automatyki domowej w 2024 roku. Są to np.:

  • czujniki i detektory – system alarmowy wykorzystuje różnorodne czujniki, takie jak czujniki ruchu, czadu, dymu, zalania czy otwarcia drzwi i okien. Te urządzenia detekcyjne są rozproszone w różnych miejscach budynku i reagują na niepożądane sytuacje. W przypadku awarii lub wykrycia niepożądanego ruchu w obrębie budynku system natychmiast wysyła informację na telefon właścicieli, a także komunikuje się z innymi urządzeniami w budynku, np. kamerami monitoringu.
  • kamery monitoringu – przed wyborem kamery warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak lokalizacja montażu (wewnętrzna czy zewnętrzna), preferowana jakość obrazu, funkcje detekcji ruchu lub dźwięku, możliwość przechowywania nagrań lokalnie albo w chmurze. W przypadku naruszenia czujników okien i drzwi lub wykrycia niepożądanego ruchu przez czujniki ruchu, kamery natychmiast zapisują obraz. Możliwe jest także przesłanie zdjęcia intruza na telefon właścicieli posiadłości. Systemy alarmowe mogą także powiadomić odpowiednie służby, np. policję lub firmę ochroniarską. 
  • syreny lub światła alarmowe – urządzenia te służą do natychmiastowego powiadamiania o zaistniałej sytuacji, generując dźwięki alarmowe lub migające światło.

Czujniki temperatury i termostaty

W roku 2023 zaobserwować można było duże zainteresowanie czujnikami temperatury i inteligentnymi termostatami grzejnikowymi, dlatego uważa się, że w 2024 to absolutny must have. Czujniki te zapewniają dokładny pomiar temperatury w danym miejscu, pozwalając użytkownikom na monitorowanie zmian i dostosowywanie klimatu. Pozwalają także na integrację z systemami grzewczymi i klimatyzacją, co umożliwia automatyczne dostosowywanie temperatury na podstawie ustawionych preferencji.


Za zaimplementowaniem inteligentnych czujników temperatury i termostatów przemawia także rosnąca cena energii. Możliwość programowania harmonogramów pracy inteligentnego systemu grzewczego i klimatyzacyjnego pozwala na dostosowanie temperatury do potrzeb w różnych porach dnia. Można obniżać temperaturę w nocy lub gdy nie ma nikogo w domu, co przekłada się na dużą oszczędność na rachunkach.

Zintegrowane systemy spięte w jednej sieci

Bez wątpienia w 2024 roku technologia Smart Home przeżywać będzie dalszy rozkwit i rozwój w imponującym tempie. Podstawą tej ewolucji jest właściwa integracja urządzeń. Całe systemy automatyki domowej spięte są w jedną sieć, umożliwiającą komunikację pomiędzy urządzeniami. To oznacza, że pralka może sama przypomnieć Ci o konieczności wstawienia prania, a system nawadniający ogród może dostosowywać się do prognozy pogody i poziomu wilgotności gleby. 


Jednakże, chcąc stworzyć całościowy i kompleksowy ekosystem, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Ich ekspertyza pozwoli na wybór odpowiednich urządzeń, które będą ze sobą w 100% kompatybilne i będą w stanie skutecznie się ze sobą komunikować. Należy także pamiętać, że dobrze zaplanowany projekt inteligentnego domu nie tylko spełnia bieżące potrzeby domowników, ale także przewiduje ewentualne rozbudowy i zmiany w przyszłości. Kto wie, co przyniosą kolejne lata…

Bezpłatna wycena online

Określ powierzchnię inwestycji

50 m2
250 m2
500 m2
750 m2
1000 m2
Wyceń
Przejdź do wyceny