loader image

„Trzy kierunki rozwoju firmy” – artykuł Macieja Turskiego w magazynie „Forum Handlu i Montaży”

Zrzeszenie Montażystów Stolarki, Maciej Turski

Trzy kierunki rozwoju firmy

Istnieją co najmniej trzy narzędzia do spieniężania swojego profesjonalizmu na instalacjach. Jako fachowiec, obłożony terminami, możesz zwiększać cenę usługi montażu stolarki. To najprostsza metoda zwiększenia obrotów. Trudne może być jednak podnoszenie ceny w nieskończoność – istnieje ryzyko utraty większości zleceń powyżej pewnego progu. Większość wykonawców dociera w pewnym momencie do tzw. szklanego sufitu – brakuje miejsca na dalszy rozwój i szans szukać trzeba gdzie indziej.

Drugie narzędzie, to rozszerzenie oferty swoich usług. Przeniesienie doświadczenia w zakresie organizacji pracy, zarządzania materiałami i budowania relacji z klientami na kolejne obszary usług. To metoda o nieograniczonym potencjale, powszechnie wykorzystywana w każdej branży. Trudna, bo wymagająca stałej edukacji i podnoszenia swoich kompetencji. Wymagająca również ciągłej rekrutacji i budowania zespołu.

To narzędzie bardzo popularne wśród montażystów stolarki, którzy poza oknami i drzwiami instalują coraz częściej akcesoria zacieniające, napędy, elementy kontroli dostępu i automatykę. Wspomniane wyżej trudności i ograniczenia pomagają zwalczyć dostawcy materiałów – rozszerzają swoją ofertę sprzedażową o kolejne akcesoria, przygotowują szkolenia i bieżące wsparcie techniczne.

W przypadku instalacji napędów elektrycznych wykonawcy stanęli przed jeszcze jednym wyzwaniem – przebranżowienia się lub pozyskania podwykonawcy. Niejednokrotnie chcąc zainstalować napędy elektryczne rolet, czy bram brakuje na inwestycji odpowiedniego okablowania i wykonawca bierze na siebie ciężar wykonania tej części instalacji elektrycznej budynku. Pierwszy krok w zakresie realizacji kompletnych systemów automatyki, czyli tzw. inteligentnego domu został już poczyniony. Coraz więcej wykonawców korzysta więc z doświadczenia nabytego podczas montażu napędów do instalacji kolejnych elementów automatyki – sterowania oświetleniem i ogrzewaniem. Teraz, szczególnie dla wykonawców współpracujących z Zrzeszeniem Montażystów Stolarki będzie to jeszcze prostsze, gdyż uruchomiony został punkt konsultacyjny, oferujący stałe wsparcie w tym zakresie. Zamiast polegać jedynie na materiałach pozyskanych od producenta danego sprzętu, do dyspozycji członków jest również niezależny ekspert. Dlaczego to takie ważne? Gdyż automatyka budynku, inteligentny dom to produkt wyjątkowo skomplikowany i interdyscyplinarny. Niejednokrotnie podczas własnych realizacji jeden problem czy pytanie wstrzymywało prace na godziny lub dni. Gdybym miał możliwość zapytania, choćby telefonicznego, doświadczonego specjalisty o kwestię, którą rozważam, problemu zupełnie by nie było. A Ty taką możliwość masz. Zatem rozszerzenie usług o ten właśnie zakres jest dziś dużo prostsze.

A jakie jest trzecie narzędzie? Jaki jest trzeci kierunek rozwoju? Odpowiedź na to pytanie już częściowo padła. Będąc zaufanym i sprawdzonym wykonawcą wielokrotnie spotykasz się z sytuacją, w której inwestor prosi Cię o polecenie zaprzyjaźnionej firmy od tej, czy innej usługi. W przypadku instalacji np. rolet antywłamaniowych informujesz wtedy klienta, że sam możesz się tym zakresem prac zająć. Mając podwykonawcę od okablowania napędów prawdopodobnie możesz mu zlecić również szerszy zakres realizacji elektryki w domu – zarabiając na organizacji jego pracy lub prowizjach. Dlaczego nie przenieść tego na inne obszary? By osiągnąć ten cel wymagana jest wiedza specjalistyczna (choć w znacznie mniejszym stopniu, niż w metodzie drugiej!) i znajomość branży. Bez tego można  popełnić kosztowne błędy. I w tym zakresie również sprawdzi się punkt konsultacyjny ds. inteligentnych domów przy Zrzeszeniu Montażystów Stolarki.

Jeśli szukasz kierunku rozwoju dla swojego przedsiębiorstwa i widzisz szansę w stale rozwijającej się branży Smarthome w Polsce, otrzymasz oczekiwaną pomoc. Spodziewaj się szkoleń i kolejnych materiałów wspierających. Zachęcam Cię również do bezpośredniego kontaktu  ze mną – telefonicznego bądź mailowego. Do usłyszenia!

 

 

Maciej Turski

ekspert ds. inteligentnych domów i nowoczesnych technologii w budownictwie,
autor książki „10 mitów inteligentnych domów”
[email protected]

+48 501 630 077